Skocz do zawartości

Wielomiany...


PokerFish

Rekomendowane odpowiedzi

Need help :help:%-)

Kartkoweczka zbliza sie nieublaganie :k: a ja nic sobie nie przypominam . A do tego w necie nie moge nic znalezc na temat wielomianów , wielomianów stopnia 2 i 3 i jak to rozwiazywac itd ...

 

Pomoglby mi ktos , zarzucił jakieś linki lub wsparł swoja wiedzą na GG ? %-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Pamiętam, że też miałem z tym problemy :) Z tego co pamiętam, to nie ma tam kosmicznych wyników, więc pierwsze co robisz to sprawdzasz czy 0, 1 ,-1, 2 i -2 spełniają równanie. Jeśli tak, to dzielisz wielomian przez x - ta liczba, która spełnia równanie i masz już prostszy wielomian. Potem sprawdzasz czy przypadkiem znów któraś z tych liczb nie spełnia tego równania. Gorzej z wielomianami stopnia 4 i więcej, ale już nie pamiętam jak to szło. Zapytaj amćka, bo on dobrze wspomina liceum %-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

***na drugiego stopnia jest kilka sposobów ale najpopularniejsze to:

 

a) y=ax^2 + bx +c

 

liczysz delte

 

delta = b^2 - 4ac

w zależności jaka delta to:

 

delta>0 => x= (-b-pierwiastek z delty)/2a lub x= (-b+pierwiastek z delty)/2a

delta=0 => x=-b/2a

delta <0 => brak rozwiązań

 

b) wzory skróconego mnożenia

 

powiedzmy masz wzor y=x^2-4 zamieniasz na postać iloczynową y=(x-2)(x+2) z tego wynika że x=2 lub x=-2

 

***

 

a) Jak wielomian jest trzeciego stopnia to szukasz pierwiastków wśród dzielników wyrazu wolnego

 

Powiedzmy: W(x)=x^3+4x^2+x-6

wyrazem wolnym jest w tym przypadku 6 wiec sprawdzasz W od poszczególnych dzielników W(1),W(-1),W(2),W(-2),W(3),W(-3),W(6),W(-6)

 

tutaj akurat pierwiastkiem jest 1:

 

i teraz masz 2 opcje: albo dzielisz pisemnie (x^3+4x^2+x-6):(x-1)

 

albo pociskasz schematem chornera czy tam kornera nie wiem jak sie ten koles nazywal %-)

 

czyli robisz tabelke

 

W(x) = ax^3+bx^2+c-d

 

| a | b | c | d |

wpisujesz pierwiastek który wyliczyleś wyżej | a | h | k | m |

 

h= pierwiastek*a+b

k= pierwiastek*h+c

m = pierwiastek*k+d - powinno wyjść 0

 

w tym przypadku co wyżej pisalem wyglądało by to tak:

 

| 1 | 4 | 1 | -6 |

1| 1 | 5 | 6 | 0 |

 

i zapisujesz w postaci iloczynowej:

W(x)= (x-1)(x^2+5x+6)

 

ten drugi nawias to jest kwadratowe czyli robisz tak jak opisalem wcześniej

 

i po obliczeniu pierwiastków wychodzi postać iloczynowa: W(x)=(x-1)(x+2)(x+3) zatem pierwiastkami są: x=1 lub x=-2 lub x=-3

 

b) drugi sposób to grupowanie wyrazów:

 

mamy powiedzmy wielomian P(x)=x^3+x^2-x-1 i mozesz robić jak wyżej albo tutaj wyłączasz przed nawias:

 

P(x) =x^2(x+1)-1(x+1)

 

w nawiasach masz to samo więc wyłaczasz go przed :

i zostaje: P(x)= (x+1)(x^2-1)

 

drugi nawias to wzór skróconego mnożenia czyli:

P(x) = (x+1)(x-1)(x+1) zatem x=1 lub x=-1

 

 

 

 

Powinno styknąc...o ile to o to chodziło %-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jesli choc troche uwazales na lekcjach w szkole sredniej i/lub czytales cos w domu, to powinienes dac sobie rade wspierany materialem, ktory przedstawil damyanm powyzej. Nie da sie tego w prostszy sposob opisac.

Przyznam, ze sam tez wszystko zapomnialem i musialem az na wyklad pojsc, zeby cos zaswiecilo :D A teraz to juz mamy to, co tygryski lubia najbardziej czyli ... CAŁKI %-)

 

Powodzenia na kartkowce! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma na to żadnych cudownych wzorów, które mógłbyś spisać na małej karteczce i użyć jako ściągi, drugiego stopnia to easy delta i mniam, a trzeci i wyższy stopień to już musisz macać, wyłączać x przed nawias, próbować z 1 i -1 szukać skróconego mnożenia, w ogóle to jaki program realizujesz, podstawowy czy rozszerzony ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ch**a do dupy z tym nic z tego nie kumałem i ledwo zdałem z matmy %-) ziomal zawsze możesz jej/jemu powiedzieć, że pier***isz to w dupe, ale możesz imlied odds policzyć do niskiego flopa w kolorze %-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...