Skocz do zawartości

Polskie kluby piłkarskie na monetach NBP


beci1910

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie wiem jak wielu wśród forumowiczów jest entuzjastów zbierania monet. Zamieszcze temat mam nadzieję że zainteresuje chociaż część

 

Polonia Warszawa na monetach NBP, Nowa seria, nowy nominał

 

Data publikacji strony: 17-11-2011

 

Polonia Warszawa to pierwsza drużyna, która znajdzie się na monetach NBP otwierając nową serię okolicznościową: „Polskie kluby piłkarskie”. W ten sposób Narodowy Bank Polski będzie honorował kluby, które w znaczący sposób zapisały się w historii polskiego sportu, a ich tradycje sięgają 100 lat. W listopadzie 2011 roku setną rocznicę swojego powstania świętuje zasłużony warszawski klub „Czarnych Koszul”. Srebrne monety „Polonia Warszawa” będą miały niespotykany do tej pory w polskiej numizmatyce nominał 5 zł.

 

Rewers monety srebrnej pięciozłotowej przedstawia piłkarza oraz logo Polonii. Głównym motywem awersu jest kontur piłki nożnej z wkomponowanym orłem – godłem Polski. Na rewersie monety dwuzłotowej znajduje się zawodnik kopiący piłkę, a w tle – wizerunek fasady budynku Polonii Warszawa oraz herb klubu. Moneta srebrna została wybita w 50 tysiącach egzemplarzy, natomiast nakład monety ze stopu Nordic Gold wyniósł 800 tysięcy sztuk. NBP wielokrotnie emitował monety związane z wydarzeniami piłkarskimi, a w przyszłym roku planuje wybić monety z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

 

Monety zostaną wprowadzone do obiegu w piątek 18 listopada 2011 r. Dwuzłotówkę będzie można wówczas wymienić w cenie nominalnej w kasach Oddziałów Okręgowych NBP. Natomiast monety srebrne zostały sprzedane na aukcji w systemie Kolekcjoner, osiągając cenę 60 złotych.

 

Więcej informacji o aukcjach, w tym wizerunki i opis monet, znajdują się na stronie serwisu internetowego www.kolekcjoner.nbp.pl (w zakładce Aukcje) oraz na stronie www.NBP.pl (w zakładce Banknoty i monety) pod adresem:

 

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2011.html#14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...